wtorek, 17 grudnia 2013

KILKA CIEKAWOSTEK O JAPONII
Ten post pochodzi z mojego starego bloga więc nie został skopiowany ^-^


Hejka ostatnio nie bardzo wiedziałam o czym napisać... więc  postanowiłam zrobić zbiór różnych ciekawostek i ,,dziwactw'' w kulturze Japońskiej.

1. Pociągii, mera i inne środki komunikacji miejskiej są tam bardzo czyste .... i punktualne! W przeciwieństwie do naszych. UWAGA w 2010 roku czas spóźnień pociągów wynosił 30 minut ! ( No u nas wynosi nawet czasem ponad pare dni -.- ).

2. Japończycy są bardzo mili i kulturalni, a co ważne tolerancyjni :) A tego brakuje w naszym kraju, powinniśmy wziąć przykład z Japończyków...

3. W Japoni niema centralnego ogrzewania, dlatego że prąd jest tam stosunkowo drogi. Kożysta tam się z klimatyzatorów z funkcją ogrzewania oraz grzejników na parafinę .

4. Na ulicach jest dużo automatów z napojami (kawą, herbatą, sokami i tp.) ORAZ alkoholami i .... damską bielizną do tego używaną ! Ostatnie mnie lekko powiedziawszy zdziwiło ^^

5. Pochodzenie języka Japońskiego jest nieznane .

6. Owoce są tam bardzo drogie arbuz kosztuje nawet ponad 200 zł a melon 300 ! Ja sobie osobiście nie wyobrzażam płacić tyle za arbuza... Ale na Japońskie zarobki (a konkretniej walutę ) jest to normalna cena.

7. W Japonii nikogo nie zdziwi osoba przebrana z postać z anime czy manigii, jest to tam tak normalne jak u nas babcia w klapeczkach i fartuszku wyprowadzająca psa...

8. Pewnie wiele z was już widziało w różnych anime czy mangach, uczennice mające dosyć prowokujące mundurki, a konkretniej spódniczki. Tak w większości krajów Azjatyckich uczennice tak się ubierają ( a konkretniej tak noszą te spódniczki) w większości szkół taka spódniczka jest długości ok. 10 - max. 20 cm za kolano, ale jest noszona wyżej ( bardzo wysoko podciągnięta). Nikt na to tam nie zwraca uwagi
.
9.Japończycy obchodzą chrześcijańskie Boże Narodzenie – nazywa się u nich Gambatte mimo, iż są wyznawcami buddyzmu i shinotozimu. Wigilia jest tam jednak zwykłym dniem, nie wolnym od pracy czy świątecznym. Od zwykłego dnia różni się kupowanym tego dnia „ kurismasu keeki” (świątecznym ciastem) składającym się z wielkiej ilości kremu i czekolady. Dzieci dostają drobne upominki.

10. Japończycy są uznawani za jedną z najdłużej żyjących ras na świecie.

11.Według legendy państwo japońskie stworzyła para Demiurgów – Izanagi i Izanami.

12. Tokio dawniej nazywało się Edo.

13. W Japonii nazwisko stawia się przed imieniem.

14. Japonia słynie ze swoich ,,dość oryginalnych'' teleturniejów można w nich zobaczyć między innymi sumo szczupłych kobiet w śniegu, oraz łamanie pałeczki pośladkami!.

15.Spanie z g głową położoną w kierunku północnym przynosi pecha, ponieważ tylko zmarli leżą w takiej pozycji.

16.Obcinanie włosów po zmroku powoduje nawiedzenie domów przez duchy

17.Przynoszenie kwiatów doniczkowych choremu w szpitalu, powoduje, że zostanie on tam długo.

18.Wielu Japończyków zakrywa lustra z obawy przed kobietą z innego świata, która spowoduje ich śmierć.

19.Cyfra cztery oznacza śmierć. Z tego powodu często zmieniają tablice rejestracyjne, jeśli ta cyfra się na nich pojawi.

20. Jedzenie smażonego węgorza i melona w jednym posiłku zatruwa duszę.
21.Jeśli zaraz po jedzeniu, zmienisz się w krowę

22. Japończycy słyną z naprawdę niezwykłych wynalazków – od 30 lat pracują nad pralką dla człowieka, tak tak pralką do prania ludzi , która ma zrewolucjonizować proces mycia.

23.W Japońskich szkołach to nauczyciele przechodzą z klasy do klasy, a studenci przez cały dzień pozostają w tej samej.

24.Chrześcijanie to mniej niż 1% populacji kraju.


 25.Japońska pizza nierzadko jest serwowana z majonezem oraz kukurydzą. 26 .W restauracji zawsze dostaniesz mokry ręcznik, którym wycierasz ręce przed posiłkiem.
27. Zielone światło na skrzyżowaniach nazywa się...niebieskie :)

28. W Japonii odnotowuje się około 1100 trzęsień ziemi rocznie.

29.Prezenty pieniężne są przynoszone na śluby i...pogrzeby

30. „Noh” rodzaj Japońskiego spektaklu odgrywanego w teatrze może trwać nawet 8 godzin.

31.Pokémony nie są popularne w Japonii.Zapraszam do subskrybowania tego oraz innych moich blogów, ponieważ to jest dla mnie ogromną motywacją do dalszego i częstszego pisania ^-^ 
1 komentarz:

  1. Ciekawe, ciekawe^^
    Zapraszam też na mój blog:
    http://cheshire-cat-house.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń